Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła lub po prostu rekuperacja. Obecnie stała się nieodzownym elementem nowego budownictwa oraz budynków modernizowanych. 

Dlaczego dobra wentylacja jest tak ważna?

Wiele budynków - a tak naprawdę ich domowników - cierpi z powodu niedostatecznej wentylacji: zaparowane okna, zaduch po każdej kąpieli, gotowaniu czy wizycie gości, konieczność ciągłego otwierania okien, pojawiąjący się grzyb i zapach stęchlizny. Paradoksalnie problem ten pogłębia się po termomodrnizacji. Obecnie dąży się do jak najlepszego ocieplenia budynków - gruba warstwa styropianu na ścianach, podłodze i stropach, wełna mineralna, piana PUR, szczelne okna trójszybowe - wszystkie te elementy sprawiają, że budynek jest świetnie docieplony oraz szczelny. Brak szczelin, którymi do wnętrza naszgo domu dostawałoby się powietrze sprawia, że dotychczas stosowana wentylacja grawitacyjna przestaje działać. Aby ponownie wprawić powietrzę w ruch stosuje się wentylację mechaniczną. Powietrze zużyte jest wywiewane na zewnątrz, nawiewane jest natomiast powietrze świeże.

Rekuperacja czyli odzysk ciepła 

Sam proces wentylacji wiąże się ze stratami ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie w centrali wentylacyjnej wymiennika ciepła. Powietrze wywiewane przekazuję energię cieplną poprzez wymiennik ogrzewając powietrze nawiewane. Wymienniki osiągają sprawność nawet do 96% dzięki czemu ograniczają straty do minimum.

Rodzaje wymienników ciepła

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wymienników ciepła: standardowy przeciwprądowy, przeciwprądowy entalpiczny oraz obrotowy. 

Wymiennik przeciwprądowy to podstawowy wymiennik stosowany w rekuperatorach. Jego podstawowymi cechami jest dobry odzysk ciepła w warunkach normalnej zimy oraz brak odzysku wilgoci. Przy bardzo niskich temperaturach sprawność wymiany ciepła bardzo spada oraz może dojść do jego zamarznięcia. Aby temu przeciwdziałać rekuperator wyposażony jest w nagrzewnice wstępne.

Wymiennik przeciwprądowy entalpiczy to wymiennik o bardzo podobnej budowie do standardowego przeciwprądowego z tą różnicą, że jest w stanie odzyskiwać wilgoć. Zapobiega to przesuszaniu powietrza. 

Wymiennik obrotowy to wymiennik ruchomy. Obrotowy bęben obraca się będąc jedną połową w strefie powietrza ciepłego wywiewanego, drugą w strefie zimnej powietrza nawiewanego. Obracając się przekazuje ciepło z jednej strefy do drugiej. Głównymi zaletami jest brak ryzyka zamarznięcia wymiennika, odzysk wilgoci oraz wysoka sprawność nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu nie jest wymagana nagrzewnica wstępna. 

 

Zajmujemy się kompleksowym montażem rekuperacji - od koncepcji wykonawczej po montaż, uruchomienie i serwis.

Zapraszamy do kontaktu

 

centrala wentylacyjna z podlaczeniem bocznym wymiennik obrotowy heru 100 s 2

  • Corab
  • QCELLS Engineered in Germany
  • Fronius
  • Sfar Solar 1024x341
  • RISEN Solar Technology
  • SHARP
  • Lg
  • Abb Logo
  • Solar Edge
  • Sungrow
Zaktualizuj preferencje dotyczące plików cookie