Fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika dla firm opłaca się jeszcze bardziej!
Jeśli prowadzisz firmę - mikro, małą, średnią czy nawet dużą - dobrze wiesz jak znaczną część Twoich kosztów stanowi energia elektryczna. Nie tylko wysokie koszty ale także niepewność cen w przyszłości utrudnia efektywne prowadzenie firmy. Rozwiązaniem dla tej sytuacji może być odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna.
Profil zużycia w Twojej firmie - dużo szybszy zwrot inwestycji:
Profil produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych jest oczywisty i powszechnie znany - kiedy świeci słońce. Stwierdzenie to być może jest trywialne dla większości osób natomiast niesie ze sobą bardzo istotne konsekwencje. Jeśli porównamy profil ten z profilem zużycia energii elektrycznej w znacznej większości firm to zobaczymy, że profile te się pokrywają. Dzięki temu energia produkowana przez instalację jest bezpośrednio konsumowana przez pracujące urządzenia. Sytuację taką nazywamy autokonsumpcją. Im wyższa autokonsumpcja energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną - tym szybszy zwrot z inwestycji. W ten sposób energia nie przechodzi przez licznik operatora a więc nie podlega jego opłatom - odkupowi oraz sprzedaży, opłatom dystrybucyjnym (które stale rosną) itp.
Dostosowanie instalacji fotowoltaicznej do profilu zużycia firmy:
Wcześniej standardową praktyką przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznych było orientowanie paneli fotowoltaicznych wyłącznie na południe. Miało to swoje uzasadnienie przy rozliczeniu Net-Metering. Maksymalizowana była produkcja w ujęciu rocznym a jedyną stratą była "prowizja" operatora w wysokości 20% lub 30% od wprowadzonej do sieci energii.
Dzisiejszy sytem rozliczeń energii Net-Billing wymusza aby podejście do projektowania instalacji było bardziej kompleksowe. Należy wziąć pod uwagę profil zużycia w firmie, o którym była mowa w poprzednim akapicie. Uzasadnionym może okazać się skierowanie paneli w kierunku wschodnim oraz zachodnim. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Po pierwsze, wydłuża się efektywną produkcję energii w ciągu doby. Moc generowana przez instalację będzie dużo wyższa od wczesnych godzin porannych oraz w godzinach popołudniowych. Zwiększona zostanie autokonsumpcja przez co więcej energii zostanie na bieżąco zużyte w firmie i nie będzie podlegało rozliczeniom operatora. Po drugie, ograniczony zostanie tak zwany południowy "peak" produkcji. Im wyższa moc generowana w godzinach południowych tym wyższa szansa, że energia ta nie zostanie skonsumowana a więc znaczna jej część zostanie odsprzedana do sieci. Należy pamiętać, że ceny energii w godzinach okołopołudniowych są statystycznie najniższe. Oczywiście nie oznacza to, że sprzedamy tą energię za bezcen, natomiast mając na uwadze, że energia w godzinach popopołudniowych może być wyceniana nawet trzy razy drożej (sierpień 2022: 900zł/MWh 11;00 - 13:00; 2500zł/MWh 16:00 - 20:00) - dużo bardziej opłaca się nadwyżki sprzedawać właśnie w tych godzinach. Po trzecie, w efekcie ograniczenia południowego "peaku" mocy jest także możliwość zastosowania mniejszego a więc i tańszego inwertera fotowoltaicznego.
Zastosowanie magazynów energii:
Mając na uwadze powyższe rozważania na temat ukierunkowania paneli fotowolticznych, musimy pamiętać, że pewnej części energii nie będziemy w stanie skonsumować na miejscu i siłą rzeczy trafi ona do sieci energetycznej. Połudnowy peak produkcji z instalacji fotowoltaicznej także wystąpi - oczywiście w znacznie mniejszym stopniu przy ukierunkowaniu wschód-zachód - ale jednak będzie miał on miejsce. Rozwiązaniem na taką sytuację będzie magazynowanie nadwyżek energii. Energia ta będzie mogła zostać zużyta na bardzo wiele celów. Przede wszystkim na zwiększenie autokonsumpcji - zgormadzona energia będzie pokrywała zapotrzebowanie w chwilach podwyższonego zużycia oraz po zakończeniu produkcji z fotowoltaiki - wymierne oszczędności na zakupie energii oraz kosztach dystrybucyjnych. Kolejną zaletą jest możliwość zasilania rezerwowego - w systemie zarządzania energią można zadeklarować jaki % zgromadzonej energii ma być przeznaczony na zaspokojenie autokonsumpcji a jaki na rezerwę w przypadku braku zasilania z sieci energetycznej. Kolejną zaletą jest wspomniany system zarządzania energią - w skrócie EMS ( Energy Managment System). Jego zadaniem jest zarządanie magazynem energii ale także gromadzenie, interpretowanie oraz prezentowanie danych na temat zużycia i zapotrzebowania na energię zwanym ogólnie bilansem energetycznym.
Poniżej prezentujemy jedną z naszych instalacji o mocy 15kWp oraz magazynem energii 25kWh. 12 lutego 2023 roku nasz klient osiągnął 66% samowystarczalności! Od marca do października natomiast wynik 100% samowystarczalności jest na porządku dziennym. Instalacja realizuje również funkcję zasilania rezerwowego dla części obrabiarek CNC oraz biura.
Instalacja fotowoltaiczna jako element infrastruktury oraz wizytówka firmy:
Rozwój branży OZE w Polsce i na świecie dostarcza nam coraz bardziej kompleksowe rozwiązania.
Brak miejsca na dachu oraz wolnej przestrzeni na gruncie sprawia, że należy poszukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich może być wiata fotowoltaiczna. Nie ograniczna powierzchni parkingowej lub magazynowej, chroni przed słońcem i deszczem. Na zdjęciu jedna z naszych realizacji o mocy 30kWp. W późniejszym okresie pod instalacją wysypany został estetyczny biały kamień.
Konsultacja oraz wycena:
Konsultacja oraz wycena jest całkowicie bezpłatna. Z chęcią odpowiemy na każde pytanie oraz porozmawiamy na temat możliwych rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu: 508 958 429 - Grzegorz, 796 015 772 - Andrzej lub w siedzibie naszej firmy Widerno 393, 97-200 Tomaszów Mazowiecki.